Gaz Metan a fost eliminată din Cupa Ligii de ASA Târgu-Mureş

Echipa de fotbal Gaz Metan a părăsit Cupa Ligii încă din primul tur. Pe o căldură sufocantă, formația lui Cristian Pustai a fost învinsă pe teren propriu de ASA Târgu-Mureș cu scorul de 2-0. Alb-negri au controlat jocul și au avut mai multe ocazii clare de gol însă cei care au înscris în cele din urmă în repriza a doua au fost mureșenii prin Zicu și Feketics.

Gaziștii au condus ostilitățile în teren și au avut prima ocazie în minutul 40 atunci când lovitura de cap a lui Alexandru Buziuc a trecut puțin peste poartă. Peste alte două minute șutul lui Ovidiu Bic din careu a lovit bara. În repriza a doua același Alexandru Buziuc a trimis puțin peste poartă din șapte metri, iar cei care au înscris până la urmă au fost mureșenii. În minutul 74 Ianis Zicu a deschis scorul cu un șut din interiorul careului de 16 metri, pentru ca în minutul 80 oaspeții să mai înscrie o dată prin Norbert Feketics scăpat singur cu Greab.